Praktické zkušenosti
Stroj dalece přesahuje naše požadavky na přesnost výroby. Stačí nám pohybovat se v řádu desetin milimetru. Tuhost stroje, ale v klidu umožňuje pracovat v setinách. Nicméně osoba, která manipuluje a programuje CNC si všechno musí poctivě nachystat a odměřit, a hlavně vyzkoušet program na vzorku, než spustí ostrou výrobu.
Obsluha je celkem jednoduchá. V podstatě vám stačí jen pár tlačítek ke spuštění / zastavení programu a změně rychlosti posuvu nebo otáček vřetene. Určitě se také hodí zmínit asi nejdůležitější tlačítko s názvem total STOP, které se nachází na více místech. Je potřeba dbát na údržbové intervaly, aby vám stroj dobře sloužil. Znamená to mazat a čistit pojezdy, měnit filtry ve vývěvě a rozvaděči a poctivě zahřívat vřeteno před začátkem výroby.
Největší hloubku záběru jsme měli 60 mm. Standardně obrábíme kolem 5 mm na záběr. Všechno se odvíjí od průměru nástroje a obráběného materiálu. Za mě nejzajímavější materiál byla asi epoxidová pryskyřice. Nejtvrdší materiál, co jsme obráběli byl hliník.
Vybrat nástroje je jedna z nejdůležitějších věcí při obrábění. U nás to byl běh na dlouhou trať, než jsme se dopracovali k čemu jsme potřebovali. Dříve jsme kupovali nástroje od nejmenované firmy a pro příklad jsme byli schopni obrábět 100 čmelínů a nástroj už byl na hraně své životnosti, pískal a povrch nebyl tak hezký. Navíc když máte tupý nastroj, hrozí ulomení a pro vřeteno to taky není zrovna dobré. Změnili jsme dodavatele a nyní jsme schopni vyrobit dvojnásobný počet a s rychlejším posuvem.